Spotkanie

 

opłatkowe -

 

19.01.2019 r. 

Kapituła Odznaczeń Łowieckich 

w dniu 3 listopada 2018 r. odznaczyła

kol. ks. Roberta Drążka

Medalem św. Huberta

Spotkanie noworoczne Okręgu Rzeszowskiego PZŁ

- Rudna Mała - 01.02.2019 r.

Czytaj więcej ....

W dniu 1 lutego 2019 roku odbyło się spotkanie noworoczne myśliwych Okręgu Rzeszowskiego. Oprócz delegacji kół łowieckich, władz krajowych i okręgowych PZŁ udział w uroczystościach wzięli przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, Lasów Państwowych oraz służb mundurowych. Podczas spotkania najbardziej aktywnym myśliwym w działaniach dla dobra łowiectwa zostały wręczone odznaczenia. Ponadto przedstawiciel Naczelnej Rady Łowieckiej Bartłomiej Peret przedstawił sprawozdanie z dotychczasowych działań organów krajowych. W dalszej części uroczystości Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Rzeszowie Marcin Hendzel zaprezentował zrealizowane zadania i przedstawił cele i wyzwania na 2019 rok. Podsumowując spotkanie na progu Nowego Roku Łowczy Okręgowy przekazał wszystkim życzenia wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji z działania dla pięknych idei polskiego łowiectwa.

Konkurs "Lisiarz Okręgu

Rzeszowskiego "

Bez komentarza...

Pozostałości ambony nr 6 (02.02.2019 r.)

Przypomnienie

W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku gospodarczego 2018/2019 zwracam się z prośbą do wszystkich Kolegów, którym pozostały do uregulowania wobec Koła płatności z tytułu:
1. składki do koła,
2. składki za drapieżniki,
o ich uzupełnienie w nieprzekraczalnym terminie do dnia 28 lutego 2019 r.

                                                     Prezes Koła
                                                     Edward Leja

Akcje dokarmiania

 

Od miesiąca grudnia członkowie koła LOP prowadzą systematyczną akcję dokarmiania ptaków i zwierząt. Uczniowie klasy I i II czuwają nad podsypem dla bażantów i kuropatw znajdującym się za rzeką na terenie szkoły, natomiast członkowie LOP zanoszą pokarm do paśników umiejscowionych w lesie. Akcje koordynują wychowawczynie p. Małgorzata Lizak i p. Lucyna Dudek oraz myśliwa koła "Kuropatwa" p. Dorota Cedzidło.

O

G

Ł

O

S

Z

E

N

I

E

Konkurs plastyczny

Zapraszamy szkoły podstawowe do udziału w I konkursie plastycznym „Zwierzęta wokół nas” organizowanym przez ZO PZŁ w Rzeszowie. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas 4-6 z terenu powiatów: leżajskiego, kolbuszowskiego, mieleckiego, łańcuckiego, ropczycko-sędziszowskiego, rzeszowskiego, strzyżowskiego.

Prosimy Koleżanki i Kolegów o rozpropagowanie informacji na terenie działalności Kół Łowieckich. Szczegóły w regulaminie poniżej.

Prace przy zabezpieczaniu upraw

OCENA PRAWIDŁOWOŚCI ODSTRZAŁÓW

JELENI BYKÓW SEZON 2018/2019

"Szanujmy las"

Dnia 25 kwietnia 2019r. w Szkole Podstawowej Nr 2 w Żołyni odbyła się uroczysta akademia z okazji Dzień Ziemi. W tym roku hasło przewodnie tego święta brzmiało "Szanujmy las". Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy I i II pod okiem swoich wychowawców p. Małgorzaty Lizak i p. Lucyny Dudek. Młodzi przyrodnicy swymi wierszami i piosenkami starali się całej społeczności szkolnej przekazać przesłanie do ochrony przyrody na całej Ziemi. Gościem specjalnym tej uroczystości była myśliwa KŁ "Kuropatwa" w Żołyni p. Dorota Cedzidło, która po występie uczniów przeprowadziła prelekcję tematycznie związaną z lasem pt. "Zwierzęta leśne, które budzą się na wiosnę". Wszyscy uczniowie mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać bardzo ciekawych informacji, które zapewne znacznie poszerzyły ich zakres wiadomości przyrodniczych.

"Nie czyń przyrodzie

co Tobie niemiło,

żeby się Tobie nie przytrafiło"

DZIEŃ ZIEMI

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W ŻOŁYNI

MAJÓWKA 

11. 05. 2019

Trofea pozyskane przez naszych zagranicznych Gości

11 - 13.05. 2019 r.

Poznajemy uroki Bieszczadów

W dniach 24 - 25.06.2019r. członkowie koła LOP ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żołyni udali się wakacyjną wycieczkę w Bieszczady. Była ona nagrodą za zdobycie specjalnego wyróżnienia dla szkoły za całokształt działań w dziesięciu edycjach akcji "Ożywić pola" w rocznicę 200 - lecia istnienia szkolnictwa polskiego w Żołyni. Sponsorami wyjazdu było KŁ."Kuropatwa" i Urząd Gminy w Żołyni. W wycieczce uczestniczyło ogółem 15 uczniów, którymi opiekowały się naucz. p. Lucyna Dudek i myśliwa p. Dorota Cedzidło. W trakcie dwudniowej wycieczki uczniowie zobaczyli ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu, Rezerwat Przyrody Sine Wiry, Zagrodę Pokazową Żubrów w Mucznem, zaporę wodną w Solinie i cerkwie. Zdobyli Rawkę Małą i Połoninę Wetlińską. Byli na południowym biegunie zimna w Stuposianach. Dla niektórych uczniów była to pierwsza w życiu wyprawa w góry Bieszczady, dlatego też było przed nimi nie lada wyzwanie. Nie obyło się więc bez chwil słabości, ale dzięki mobilizacji i pomocy opiekunów stanęli na wysokości zadania i śmiało mogą mówić, że są dumni ze swojego wyczynu, bo dali radę. Piękne i niepowtarzalne widoki sprawiały, że uczniowie szybko zapominali o zmęczeniu i wytrwale szli dalej. Przez cały czas trwania wycieczki towarzyszył nam pan przewodnik, który przekazywał uczniom różne informacje i ciekawostki o zwiedzanych miejscach. Wycieczka za nami, pozostały miłe wspomnienia i zdjęcia, które będą pamiątką z tej wakacyjnej przygody.

PS. Składam serdeczne podziękowania sponsorom oraz myśliwej p. Dorocie Cedzidło za pomoc w organizacji tej wycieczki.

 

Opiekun LOP w SP Nr2 w Żołyni

Lucyna Dudek

 

Szkolenie i przestrzeliwanie broni w sobotę 13 lipca 2019 r.

o godz. 12.00  na strzelnicy "Bór" w Głogowie Małopolskim

"Powitanie Wakacji"

 

Myśliwi Koła Łowieckiego „Kuropatwa” w Żołyni aktywnie uczestniczą w życiu lokalnej społeczności. W dniu 30.06. 2019 r. wraz z klubem sportowym „Błękit Żołynia” oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Żołyni zorganizowali piknik dla dzieci „Powitanie Wakacji”. Myśliwi przygotowali kilka atrakcji dla najmłodszych. Dzieci mogły wziąć udział w konkursie wiedzy przyrodniczo-łowieckiej z atrakcyjnymi nagrodami. Oprócz tego, przygotowano stanowisko edukacyjne, na którym najmłodsi mogli usłyszeć odgłosy zwierzyny oraz zobaczyć trofea łowieckie. Największym zainteresowaniem cieszył się jednak konkurs strzelania z łuku, gdzie za oddanie celnych strzałów można było wygrać ciekawe książki o tematyce przyrodniczo-łowieckiej. Myśliwi zadbali również o smaczne przekąski dla wszystkich uczestników: kiełbaski z grilla oraz zimne napoje.

 

Bartek Usowski

Prace montażowe przy ścieżce edukacyjnej

Zaproszenie!

 

Wszystkich Członków Koła Łowieckiego „Kuropatwa”

w Żołyni i Sympatyków Polskiego Łowiectwa zapraszamy na tradycyjną

Mszę Świętą, która zostanie odprawiona

w Kaplicy św. Huberta

w dniu 18 sierpnia 2019 r.  o godz. 16.00

Wizyta przedszkolaków w Stanicy Myśliwskiej

 

 

Dnia 30.09. 2019r. do Stanicy Myśliwskiej w Żołyni zawitały dzieci z Przedszkola miejskiego Nr 5 w Łańcucie wraz z panią dyrektor Marią Burek i nauczycielkami p. Krystyną Opałką, p. Barbarą Mycek, p. Dorotą Skalską i p. Bogusławą Świątek. W spotkaniu dydaktyczno - przyrodniczym uczestniczyli również uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żołyni z wych. p. Lucyną Dudek . Głównym punktem pobytu dzieci było zapoznanie się z nową ścieżką dydaktyczno - przyrodniczą związaną tematycznie ze światem zwierząt leśnych oraz ptaków. Przewodniczką po ścieżce była myśliwa Koła Łowieckiego "Kuropatwa" w Żołyni p. Dorota Cedzidło, która w bardzo ciekawy sposób opowiadała dzieciom o zwierzętach. Ponadto przedszkolaki miały niezwykłą frajdę pospacerowania po lesie, poobserwowania przyrody oraz zabawy na łonie natury. W czasie spaceru po lesie było grzybobranie, które sprawiło dzieciom wiele radości. Pani Dorota udzieliła dzieciom cennych wskazówek na temat odróżniania grzybów jadalnych od trujących. Przedszkolaki przywiozły również prezent dla zwierząt leśnych w postaci żołędzi, które samodzielnie nazbierały w ogrodzie przedszkolnym. Po leśnym spacerze wszystkim bardzo smakowała ugrillowana kiełbasa, ciepła herbata a na deser słodycze. Zadowoleni, trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń przedszkolaki wróciły do przedszkola a uczniowie do szkoły.

Opiekun LOP

Lucyna Dudek

H

U

B

E

R

T

U

S

19.10.2019 r.

PRACE PRZY STANICY

Żywot świętego

Hubert urodził się w 655 roku w Gaskonii, był potomkiem królewskiego rodu Merowingów. Zamiłowanie do polowania odziedziczył po swoim ojcu. Towarzyszył mu często na łowach. Ponoć w wieku 14 lat uratował mu życie podczas polowania na niedźwiedzia w Pirenejach.

Pełnoletni Hubert udał się na dwór króla Frankonii, gdzie poślubił córkę Pepina z Heristal. Miał z nią syna Floriberta, późniejszego następcę na biskupstwie Liège.

Młody Hubert najwięcej czasu spędzał w lasach, gdzie nieustannie polował; łowiectwo było jego pasją. Niektóre źródła wskazują, że prowadził swobodne, wręcz hulaszcze życie. Tak było do roku 695, kiedy polując w Górach Ardeńskich, nie bacząc na nic, w sam Wielki Piątek napotkał białego jelenia z promieniejącym krzyżem w wieńcu. Miał wtedy usłyszeć głos Stwórcy ostrzegający go przed jego niepohamowaną pasją i nakazujący mu udanie się do Lamberta – biskupa Maastricht – Tongres. Przejęty objawieniem, tak też uczynił. Udał się na służbę bożą do biskupa Lamberta. Rozpoczął studia teologiczne i działalność misjonarską w Ardenach i Brabancji. Po śmierci biskupa Lamberta (zm. ok. 700), z rąk papieża Sergiusza otrzymał sakrę biskupią.

Jako biskup, nieustannie przemierzał pogańskie jeszcze wioski i miasta. Odniósł wiele sukcesów w zjednywaniu ludzi dla wiary w Chrystusa. Około roku 717 przeniósł stolicę biskupstwa do Leodium (Liège). Przed śmiercią miał wygłosić wzruszającą mowę, w której – schorowany już i słaby – prosił swoje owieczki, aby żyjąc po chrześcijańsku, pozwoliły swojemu pasterzowi zasnąć w pokoju. Zmarł 30 maja 727 roku, w swojej rezydencji w Teruneren. Został pochowany w kościele św. Piotra w Liège. Za doczesne zasługi w krzewieniu chrześcijaństwa wkrótce został ogłoszony świętym.

Według legendy z XI wieku Hubert nawrócił się na chrześcijaństwo zobaczywszy jelenia z krzyżem jaśniejącym pośród poroża.

3 listopada 743 roku przeniesiono ciało Huberta (już świętego) do głównego ołtarza. Okazało się wtedy, że mimo upływu czasu nie zostało dotknięte rozkładem, a z grobu rozchodziła się ponoć przyjemna woń. W roku 825 doczesne szczątki św. Huberta przeniesione zostały do Andange i złożone w głównym ołtarzu kościoła. Miejscowość ta od tego momentu nosi nazwę Saint-Hubert (Prowincja Luksemburg), a kościół otrzymał miano bazyliki św. Huberta.

12 lutego 2019 roku, Kapituła Odznaczeń Łowieckich odznaczyła Kolegę Prezesa Edwarda Leję Medalem Św. Huberta. Uroczyste wręczenie odznaczenia miało miejsce 27 października podczas III Targów Łowiectwa i Leśnictwa CARPATHIA HUNTING & FORESTY w podrzeszowskiej Jesionce.

 

Gratulujemy!

 

W dniu 29 października br.,

w siedzibie Nadleśnictwa Leżajsk została przeprowadzona ocena prawodłowości odstrzału saren rogaczy. Komisja wszystkie trofea zakwalifikowała jako prawidłowo pozyskane. Wszystkim Kolegom selekcjonerom gratulujemy!

Wspomnijmy tych którzy już odeszli do Krainy Wiecznych Łowów

 

Jan Leja

Michał Tkacz

Władysław Leja

Józef Łania

Józef Sierżęga

Wojciech Decowski

Antoni Wal

Bolesław Bakalarczyk

Antoni Górak

Józef Wal

Stanisław Frączek

Ks. Stanisław Matyka

Stanisław Wal

Stanisław Usowski

Stefan Cisek

Julian Grygar

Władysław Młynek

Antoni Sierżęga

Zdzisław Pawlik

Jan Miś

Kazimierz Dudek

Jan Jędrzejec

Józef Szpilka

Tadeusz Porębny

Kazimierz Szmuc

Jan Drążek

Szymon Rogowski

Jan Czech

Ryszard Młynek

Henryk Drążek

Władysław Sobuś

Józef Jakubowski

Stanisław Cedzidło

 

Wizyta przedszkolaków z "Promyczka"

 

W dniu 18.10.2019 r. w stanicy Koła Łowieckiego "Kuropatwa" odbyło się spotkanie przedszkolaków z Przedszkola "Promyczek" w Leżajsku. Na ścieżce przyrodniczo - dydaktycznej dzieci poznały zwierzęta zamieszkujące nasze pola i lasy. Kolejnym punktem programu był spacer do lasu i grzybobranie. Dzieci przywiozły z sobą kasztany dla zwierząt na czas zimowy. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z mile spędzonego czasu. Z uśmiechem na ustach wracały do przedszkola pełni wrażeń.

                                                            

Dorota Cedzidło

Ogłoszenie Kolegi Skarbnika

Msza Święta za zmarłych Kolegów Myśliwych

3 listopad 2019 r.

Koło Łowieckie „Kuropatwa” w Żołyni z siedzibą

w Rakszawie nr 486

37-111 Rakszawa.

Tel. +48 501312799

NIP: 815-14-06-796. Regon: 690460980

Numer konta bankowego: 41 9175 0000 2001 0001 5453 0001

Lorem ipsum dolor

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In facilisis lorem commodo, tincidunt tortor luctus, porttitor neque. Fusce nisl massa, lobortis at diam vel

Skontaktuj się z nami

mail: kontakt@kontakt.pl

tel. 601 234 567 

Ul. Uliczna 25

Warszawa 02-200

 

 

 

Administrator strony:

ks. Robert Drążek

 

Kontakt:

telefon: 531909707

email: max091@op.pl