HISTORIA ZESPOŁU SYGNALISTÓW KOŁA ŁOWIECKIEGO „KUROPATWA” W ŻOŁYNI

 

Na początku odrobina historii. W jakim celu i gdzie powstała sygnalistyka myśliwska? Otóż, jak podają źródła, jest to bardzo stary rodzaj muzyki. Narodziła się kilkadziesiąt tysięcy lat temu, w epoce kamiennej. Jest podobno tak stara jak same polowania zbiorowe. Powstała z praktycznej potrzeby komunikowania się między sobą uczestników łowów. Z upływem czasu do wartości użytkowych sygnalistyki dołączyły także walory artystyczne oraz obrzędowe, które połączone w całość charakteryzują ten rodzaj muzyki po dziś dzień.

Sygnalistyka powstała z przyczyn czysto praktycznych, nie mniej jednak przekształcenia jakim ulegała przez wieki doprowadziły do jej rozwoju, wykonywano nie tylko sygnały, ale także większą formę, jaką jest muzyka myśliwska. Tak więc, także w żołyńskim kole, powstał pomysł połączenia dwóch pasji jakimi są muzyka oraz łowiectwo, dzięki czemu stworzono zespół sygnalistów.

Jesienią 2007 roku, dokładnie 2 listopada doszło do porozumienia pomiędzy Zarządem Koła Łowieckiego „Kuropatwa” w Żołyni a dyrekcją Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie na podstawie którego działalność swą rozpoczął Zespół Sygnalistów Myśliwskich.

Pieczę nad zespołem objął Tadeusz Chlebek obecny kapelmistrz Orkiestry Dętej „Zgoda” w Rakszawie, emerytowany wojskowy, były dyrygent oraz tamburmajor Orkiestry Wojskowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

Dzięki dużemu wsparciu ze strony Zarządu oraz myśliwych Koła Łowieckiego „Kuropatwa” w Żołyni zostały zakupione rogi myśliwskie- 3 rogi pless oraz 2 rogi par force, muzycy zostali wyposażeni w kompletne stroje, przez co ich prezencja była na wysokim poziomie. (Trzy sztuki rogów- Pless zostały użyczone do użytkowania przez ZO PZŁ w Rzeszowie przy wydatnej pomocy Kol. Zdzisława Ziobrowskiego ówczesnego Przewodniczącego Zarządu. Natomiast zakup rogów Par Force był sponsorowany przez Urząd Gminy w Żołyni oraz kol. Barnata, a tuby przez kol. Pereca - przyp. red.)

Członkami zespołu zostali przede wszystkim muzycy rakszawskiej orkiestry. Dzięki posiadanym umiejętnością gry na instrumentach dętych blaszanych, nie mieli większych trudności z grą na rogach myśliwskich, tak więc w pierwszy skład zespołu weszli: Mateusz Fus, Sylwester Cisek- rogi pless, trębacze, Ewelina Śmiałek, Joanna Wróbel- rogi par force, puzonistki, a także gościnnie- Robert Puła, waltornista Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa. W późniejszym czasie do wymienionego składu dołączyli: Katarzyna Cwynar oraz Tomasz Brodziak grający na rogach pless i trąbkach.

Inauguracyjny występ zespołu miał miejsce niespełna 2 miesiące po jego założeniu, tj. 28.12.2007r., odbył się podczas uroczystego spotkania opłatkowego przedstawicieli Kół Łowieckich Okręgu Rzeszowskiego. Zespół otrzymał gratulacje oraz życzenia wielu sukcesów od Przewodniczącego Zarządu Okręgowego PZŁ- Zdzisława Ziobrowskiego oraz Prezesa Okręgowej Rady Łowieckiej- Marka Rogozińskiego.

Na przestrzeni 3 lat działalności sygnalistów przy Ośrodku Kultury w Rakszawie, do najważniejszych występów oraz osiągnięć można zaliczyć:

  • dwukrotny tytuł „Laureata” w gminnym konkursie muzycznym „Do re mi” w Rakszawie (2008 i 2009r.),
  • dwukrotny tytuł „Laureata” w Powiatowym Artystycznym Przeglądzie Pracy Szkolnej i Pozaszkolnej w Łańcucie (2008 i 2009r.),
  • GRAND PRIX na XI Międzynarodowym Festiwalu Łowieckim w Leżajsku.

Specjalnie dla zespołu sygnalistów, kompozytor orkiestrowy Franciszek Suwała opracował trzy utwory koncertowe na orkiestrę dętą z solowym towarzyszeniem rogów myśliwskich. Dzięki temu sygnaliści brali udział w licznych konkursach razem z orkiestrą przez co odnosili następujące sukcesy:

  • I miejsce na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Markowej (2008r.),
  • II miejsce na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w ramach Dni Miasta Łańcuta (2009r.),
  • II na Międzynarodowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Łańcucie (2008r.),
  • udział w 16 Uckermarkisches Blasmusikfest w Angermunde w Niemczech (2008r.),
  • koncert z towarzyszeniem orkiestry w ramach Jubileuszowego X Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Leżajsku.

Z biegiem czasu, zespół poszerzył swój repertuar. Zaczął wykonywać nie tylko sygnały myśliwskie, a także muzykę myśliwską. W razie potrzeby muzycy zamieniali rogi na instrumenty na których grali przed powstaniem zespołu i występowali w składzie 3 trąbki oraz 2 puzony.

W przeciągu trzech lat zespół koncertował ponad 40 razy. Usłyszeć było go można podczas kilku konkursów pracy psów myśliwskich, różnego rodzaju wystaw łowieckich, konkursów strzeleckich oraz jubileuszów kół łowieckich. Niejednokrotnie zespół zapewniał oprawę muzyczną Mszy Świętych odprawianych zarówno w Żołyni jak i w sąsiednich miejscowościach (m. in. zagrał podczas konsekracji Kościoła pw. Św. Huberta w Miłocinie oraz w trakcie Mszy Świętej odprawionej w ramach XI Festiwalu Łowieckiego w Leżajsku). Poza tym usłyszeć go było można podczas licznych koncertów rozrywkowych, patriotycznych czy kościelnych.

Końcem stycznia 2010 roku, zespół sygnalistów przestał działać w Rakszawie i został przeniesiony do Żołyni, tam próby poprowadził Wojciech Kuś- puzonista basowy Filharmonii Podkarpackiej. Zespół koncertował jeszcze przez około 2 lata po czym zawiesił swoją działalność. Obecnie, dzięki ciągłemu zainteresowaniu ze strony muzyków, podjęto działania w celu wznowienia prób oraz występów Zespołu Sygnalistów z Żołyni. W częściowo zachowanym składzie, muzycy: Mateusz Fus, Aleksander Leja- trąbki, Joanna Wróbel, Krzysztof Rybak- puzony, Dawid Fus- tuba, współpracując z podłowczym koła- Janem Mazurkiem, ćwiczą w Ośrodku Kultury w Żołyni. W roku 2015 można było usłyszeć zespół podczas Mszy Św. odprawianych z okazji rozpoczęcia sezonu polowań na ptactwo w sierpniu, jak i Zaduszek myśliwskich w listopadzie, w okrojonym składzie sygnaliści zagrali także podczas Hubertusa oraz polowania wigilijnego.

Wśród muzycznych planów na przyszłość jest powrót do czasów świetności zespołu, kiedy to, był on uczestnikiem większości uroczystości myśliwskich jakie odbywały się w naszym regionie, a także rozszerzenie działalności pod kątem muzyki myśliwskiej. Nie mniej jednak, priorytetem dla instrumentalistów jest uświetnienie uroczystości jubileuszu 70-lecia Koła Łowieckiego „Kuropatwa” które odbędą się już w tym roku.

 

Joanna Wróbel

 

Przegląd zespołów muzycznych w Rakszawie.

Marzec 2008 r.

28.12. 2007 r. Do pierwszego składu Zespołu należeli:

Ewelina Mierzwa, Joanna Wróbel, Sylwester Cisek, Mateusz Fus

i Robert Puła.

Zespół wraz z Franciszkiem Pliśiem podczas wspólnego kolędowania.

Joanna Wróbel odbiera z rąk Prezesa ORŁ w Rzeszowie okolicznościowy dyplom jako wyraz uznania dla zapału i zaangażowania dla chwały polskiego łowiectwa i muzyki myśliwskiej.

01.02.2008r. Występ zespołu podczas otwarcia wystawy pt.

„Wystawa przyrodniczo – łowiecka Kół Łowieckich Ziemi Łańcuckiej” w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie z okazji Jubileuszy 85-lecia PZŁ.

Mateusz Fus gra sygnał łowiecki „Dzik na rozkładzie”.

28 – 29 czerwiec 2008 roku III Zjazd Żołyniaków.

Pamiątkowe zdjęcie Zespołu wraz z księżmi i członkami Zarządu. W górnym rzędzie od lewej: Edward Leja, ks. prałat Stanisław Cebula, Stanisław Wróbel, ks. Robert Drążek.

W dolnym rzędzie stoją od lewej: Henryk Drążek, Ewelina Mierzwa, Joanna Wróbel, sylwester Cisek, Katarzyna Cwynar, Tomasz Brodziak, Tomasz Baran.

14.09. 2008 r. Zespól Sygnalistów wystąpił podczas pikniku organizowanego przez grono nauczycielskie i Komitet Rodzicielski Szkoły Podstawowej nr 2 w Rakszawie.

04-05.10.2008 r. – X Jubileuszowy Festiwal Muzyki Myśliwskiej

w Leżajsku.

Występ Zespół Sygnalistów Myśliwskich z naszego Koła

z towarzyszeniem Orkiestry Dętej „Zgoda” z Rakszawy.

18.10 2008 r. Zespół Sygnalistów Myśliwskich Koła Łowieckiego „Kuropatwa” brał udział w obchodach 50-lecia Koła Łowieckiego „Szarak” w Kańczudze.

Zespół gra sygnały myśliwskie przed kościołem parafialnym

w Kańczudze.

W kańczudzkiej swiątyni.

Od lewej: Ewelina Mierzwa, Joanna Wróbel, Mateusz Fus, Katarzyna Cwynar, Tomasz Brodziak.

08.11. 2008 r. Zespół Sygnalistów uczestniczył w obchodach 55-lecia KŁ „ Wilk – Husów” w Błędowej Tyczyńskiej oraz 85-leciu Polskiego Związku Łowieckiego.

Od lewej: Katarzyna Cwynar, Mateusz Fus, Ewelina Mierzwa

i Joanna Wróbel.

08.11.2008 r. Hubertus w Miłocinie. Prezes ZO PZŁ w Rzeszowie kol. Zdzisław Ziobrowski wraz z Zespołem

Rok 2008. Występ Zespołu w Rzeszowskim Ratuszu podczas wykładu prof. dr hab. Romana Dziedzica pt. „Restytucja zająca”. Od prawej siedzą: Tadeusz Chlebek, Joanna Wróbel, Ewelina Mierzwa, Sylwester Cisek, Katarzyna Cwynar, Tomasz Brodziak.

Prezentacja niektórych "trofeów" muzycznych zdobytych przez Zespół

 

Skontaktuj się z nami

mail: kontakt@kontakt.pl

tel. 601 234 567 

Ul. Uliczna 25

Warszawa 02-200

Lorem ipsum dolor

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In facilisis lorem commodo, tincidunt tortor luctus, porttitor neque. Fusce nisl massa, lobortis at diam vel

Koło Łowieckie „Kuropatwa” w Żołyni 

ul. Białobrzeska 510

37-110 Żołynia

tel.: +48 606 571 610

e-mail: KuropatwaZolynia@onet.pl

 

NIP: 815-14-06-796
Regon: 690 460 980

Numer konta bankowego:
80 1240 2643 1111 0010 9809 7684